Otostop nedir ? Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

0
545
Otostop Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Otostop nedir ? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Otostop nedir ?

Her nerede olursan ol ücretsiz bir şehilde bir yerden bir yere seyahat edebileceğin bir ulaşım kültürdür.

Kalebekler Vadisi | Fethiye

Otostop Nasıl Çekilir ?

Otostop dünyanın neresinde olursanız olun sadece yapmanız gereken tek şey baş parmığınızı kaldırmak olacaktır, böylelikle bedava ve ekonomik bir şekilde ulaşımımızı sağlamış oluruz. Zaten parmak kaldırdığınız yönden gelen araçlarla aynı istikamete gittiğimiz için insanlar bunu yardım etmek amaçlı bizleri yolda bırakmayıp alıyorlar.
Geçtiğimiz yaz Türkiye’nin bir çok şehrini otostopla gezdim. Bodrum’dan başlayıp Marmaris – Fethiye – Kaş – Antalya – Konya – Nevşehir’e kadar otostop çekerek seyahat ettim. Şimdiye kadar edindiğim tecrübelerimi aktarmak istedim. İnşallah yararlı olması dileğimle.
Bir karton veya bunun benzeri birşeyin üzerine gideceğiniz yerin adını büyükçe harflerle yazıp karşıdan gelen sürücülerin rahat okumasını sağlamak onların görmesi için çok faydası olacaktır, bu yöntem bilinen en eski ve güzel bir otostop şeklidir.

Fethiye- Kaş Arası

Otostop Yerleri & Tavsiyeleri ?

1- En önemli bilinmesi gereken maddelerden birisi bu bence. Şehirler arası yollarda ve otobanlar’da durmak en mantıklısı çünkü barmak kaldırdığınızda eğer sizi alacaksa ters tarafta bekliyorsanız durması biraz zor olacaktır. O yüzden arabaların durabileceği yerlerde beklemek daha iyidir.

2- Genel olarak olduğunuz yollarda kavşak, ışık vs… varda ondan en az 10 mt. ileride bekleyin araçlar sizi uzaktan ilk gördüğünde karar vermeleri 5- 10 saniye falan sürüyo o yüzden karar verme açısından size zaman kazandıracaktır.

3- Düz yollarda sessiz sakin bölgelerde’ de olsa siz siz olun aracın önüne doğru yürüyerek parmak kaldırmayın bu hem tacize girer hemde duracaksa bile o şekilde yaptığınızda durmaz gider. En iyisi kaldırımlarda eğer yoksa yerde bulunan emniyet şeritlerinde durmak.

4- Güven vermeyen birisi durduğu zaman binmek zorunda değilsiniz. (Belki bi Arkadaşınız sizi araçla almaya geliyor, yada arkadan gelen dolmuşu durduracaktınız yanlışlıkla siz durdunuz) Anladınız siz !

5- Kız arkadaşlar ( Yol Açık Yola Çık ) tınız ve tek başınıza otostop çekiyorsunuz bu dediklerimi bir tık daha fazlasınız uygulayın derim…

6- Sabah erken yol alıyorsanız otostopa sizin için her zaman + olacaktır.

7- Aracına bindiğiniz araç şöförü sarhoş ve yolda bi güvensizlik geldiği anda uygun bir dille inmek istediğinizi söyleyin gerekirse yalan atın.

8- Otostop çektiğiniz bazı şöförler kahvaltı, yemek, veya çay, kahve ısmarlamak isteyebilirler bunu kabul edin hem yolunuz uzun ise sohbet açılmış olur daha iyi tanımış olursunuz.

9- Zaten çıktığınız zaman o parmağı kaldırdığınızda yanınızdan gelen geçen araçlarsizi sanki görmüyormuş gibisine yanınızdan gececek içinizdeki güven ve cesaretinizi yenik düşmeyin bir çok şeyi yolda öğreneceksiniz zaten.

Hadi şimdiden size kolay gelsin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here