KAPADOKYA GEZİ REHBERİ

0
350
Üç Güzeller | Kapadokya

Bu bölgede Asurlular, Hititler, Frigyalılar, Persler, Romalılar ve en son 1071 den sonra Türkler yaşamış. Kapadokya coğrafi bölge olarak dünya’da eşi benzeri olmayan muhteşem bir yerdir. Buranın atmosferi bölgedenmidir bilmiyorum ama insanı tamamen etkiliyor. Kapadokya bölgesinde tarihi gezilecek yerler ve bu topraklarda daha önce neler yaşandığı ile alakalı güzel bir gezi yazısını sizler ile paylaşmak istedim.
Kapadokya’yı yılın hangi zamanı giderseniz gidin her seferinde farklı bir görseli ile karşılıyor sizi. Yazı ayrı güzel kışı ayrı güzel kar taneleri peri bacaları ile buluştuğu an öyle bi kare çıkıyor ki bu kareyi dünya’nın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir kare.
Kapadokya hiç bitmeyen bir turist kafilesinin gelmesinin sebebleri peri bacaların şekli şemalini veya görselleri için gelmiyorlar, Asıl gelme sebebleri yıllar önceki yaşanmışlık hikayelerini dinlemek aynı zamanda peri bacaları ve yeraltı şehirlerindeki yaşanmışlıkları öğrenmek için geliyorlar. Muhtemelen sizde oraya gidince kanyonlardaki yapılan gizli evleri ve yeraltındaki yapılan gizli geçitleri görerek şahit olacaksınız.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’ya ziyarete gelen her turistin görmeden dönmediği en uğrak noktalardan birisi olan Göreme Açık Hava Müzesi ve bunların içinde yer alan kiliseler, manastırlar ve büyüleyici duvar resimleridir.
İçeride bir çok günümüze kadar gelmeyi başarmış kayaların içlerini oyulmuş şekilde kiliseler mevcut ama kiliselerin içindeki duvarlara çizilmiş resimler zarar görmemesi açısından fotograf çekilmesi de yasak.
Yazın giriş çıkış saatleri: 08:00 – 19:00 Kışın giriş çıkış saatleri: 08:00 -17:00
Müze kart geçerlidir. Kartsız giriş 15 TL
İçerideki (Karanlık Kilise Hariç) oraya girerken ek bi ücret daha ödüyoruz. ( 8 TL )

Göreme Açık Hava Müzesi

Üç Güzeller

Üç Güzeller, Ürgüp merkeze 1.5 km uzaklığında bir yer buradaki 3 adet yan yana duran peribacaları gelipte burada fotograf çektirmeden dönmeyin sakın.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlerin bölge halkı için önemli bir hayvanlar olduklarını görüyoruz. Eskiden güvercinlerin yuvalarından topladıkları gübreleri üzüm bağlarında kullanıyorlarmış, aynı zamanda ise bu kuşların yumurtalarını toplayıp fresk diye adlandırdıkları kilise resimlerinin alçılarında kullanırlarmış.
Bu bölge 4 Km ‘lik bir alana sahip trekking vadisi olarak kullanılıyormuş. Bu vadinin girişinin birisi Uçhisar kasabasından diğeri ise kasabnın güney taraflarında toplan 2 adet girişi varmış
Eğer yolunuz Buraya düşerse yol üzerinde birçok Panaroma yerler var çok güzel kareler alailirsiniz.

Güvercinlik Vadisi

Ihlara Vadisi

Aksaray taraflarında yer aldığı için sizde ben gibi Nevşehir taraflarında konaklıyorsanız, 1,5 saatlik bi yok sürüyor. Yol boyunca çok güzel fotograf çekeceğiniz alanlar gelecek onları kaçırmayın derim. Yol güzergahınızın üzerinde çok güzel bir alan daha gelecek Derinkuyu yeraltı şehri buraya asla uğramadan geçmeyin. Yol güzergahlarında saten sizi sürekli yönlendiren tabelalar olacak bunlar sizi ana kapıya kadar ulaştırıyor. Malesef burada şimdiki gibi bi teknoloji yok henüz yürüyen merdiven , asansör gibi bir kaç nefer alıştırmasında sonra 400 basamaklık bi merdiven var onu inmeniz gerekecek ve 14 km’cik bi yürüyüş parkuru sizi bekliyor.
Müze kart geçerlidir. Kartsız giriş 7 TL

Uçhisar Kalesi

Kapadokya’nın En yüksek yeri olan ve en turistik bölgelerinden birisidir. Görsellik ve doğa olarak mükemmel bi panoromik görme şansı veriyor. Dışarıdan oo yukarı çıkınca ne fotgraflar çekerim diyorsunuz ama hayaller hayatlar gibi burdada teknoloji yok malesef 200 – 250 merdiven basamağı çıkıyoruz. Zirveye ulaşmamızın ardından biraz soluklandıktan sonra fotograf çekmeye devam kapadokya’ya kadar gelip eğerki maddiyat yüzünden balon binemezseniz eğer mutlaka buraya çıkın.
Müze kart geçersiz. Kartsız giriş 4 TL

Uçhisar Kalesi

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

İşte akıllara almıyacak bir yapıtta burası zemin hizasının 8 katman aşağısında bulunan tahmini 85 – 90 metre derinliğe sahip devasa bir yeraltı şehri. Kapalı alan ve basık alan korkunuz varsa sakın gireyim demeyin.
Burası tahminlere göre savaş sırasında korunmak için inşa edilmiş, ben burayı gezerken önceden yer ile alakalı bilgileri okuyup gelmiştim sayamıyacağınız kadar fazla bi odalar var hayvanlar için damlar var en alt katta manastır erzak depoları, mezar odaları kiliseler ve su depoları bulunmakta, burayı bir bilen rehber eşliğinde gezerseniz eğer tüm hikayesini çok iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.
Yazın Giriş Çıkış 08:00 – 19:00 Kışın Giriş Çıkış 08:00 – 17:00
Müze kart geçersiz. Kartsız giriş 20 TL

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Avanos

Çömlek diyince ilk aklımıza gelen yer tabiki avanos buradaki çömlekçileri gezmeden gitmeyin bir çömlek nasıl yapılır bunları izlemeden gitmeyin

Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya’ya geldiğiniz zaman testi kebabı yemeden dönmeyin, biraz görsel şov katarak sunumları çokgüzel yapıyorlar ama testi kebabının lezzeti ondan da güzel.

Testi Kebabı

Balon Turu Ne Kadar?

Sıcak hava balonlarına Min. 400 Max. 600 tl arasında oynuyor. Hani bazen bilgisayarımızın masaüstü resmi yaptığımız resimleri siz orda o an canlı bir şekilde yaşıyorsunuz o anları.

Kapadokya’da ATV fiyatları ne kadar?

Atv ile bu çoğrafik böölgede dolaşmak keyifli olacaktır. 2 saatlik fiyatı ortalama 50-150 tl arası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here