İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Tavsiyeler

0
627

İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Tavsiyeler

Seyahat veya eğitim öğretim amaçlı yurt dışına çıkmak isteyenler için hiç bilmediğiniz memleketlerde hayat kurtarıcı bazı noktaları bilmeniz gerekir. Aşağıdaki notlarımızı uygularayarak çıktığınız yurtdışı seyahatlerinizde panik ve heyecan yapmadan keyif almaya ve %100 sorunsuz geçirmenizi sağlayacaktır. O zaman yurt dışına çıkmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında önemli tavsiyeleri sizin için derledik.

ULAŞIM

Yurt dışında konaklayacağınız yerlerin ulaşım olanaklarının gelişmiş olması sizin için + avantaj sağlamakta. Ama sonrasında nereye nasıl gideceğinizi bilmenizde önemli tabii. Bu tarz çaresizliklerde kalırsanız eğer, google maps ve/veya navigasyon uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Olduğunuz ülkede araç kiralamak isteseniz eğer o bölgenin trafik kurallarını bilmeniz gerekir bazı ülkelerde trafik ters akıyor.

BELGELER

Uçak biletiniz, Pasaport’unuz ve gideceğiniz ülkeye göre vize gerekiyor ise vizenizi mutlaka kontrol edip yurt dışına çıkış harcını yatırıp pulunuzu almayı unutmayınız.

HAVA DURUMU

Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka gidilecek olduğunuz yerin hava koşullarına bakmak gerekir. Bi seye ile sıcak bir iklime gidiyorsanız boşuna valizinizikışlık eşyalar ile yer kaplamanıza gerek kalmayacak çıkmadan hava durumunu bakmakta fazda var.

DİL

“Dil araçların aracıdır, ama dil olmadan da hiçbir bilgiyi kullanmak ve onu da başkaları için faydalı kılmak mümkün değildir” demiş Hz. Ali (r.a.)
Profesyonel bir şekilde olmasada, derdimizi anlatacak kadar bile bilmeniz gittiğiniz ülkelerde işlerimizi görecek kadar yetiyor. Hiç bilmediğiniz bir ülkeye gidecekseniz eğer o ülkenin yerel dilinde bazı temel cümleleri öğrenebilir, yada ( Google Translate ) de size çok iyi yardımcı olabilecek secelerler bir tanesi.

KÜLTÜR

Ülkeler arası kültür farkı çok farklılıklar yaratabiliyor. Bazen Kimi ülkelerin selamlaşma biçimleri olumsuz bir şekilde karşılanabiliyor. Bazen ise işaret parmağınız ile bir yere gösterdiğiniz şekil bile başınızı belaya sokabilir. Bu tarz aksilikler başınıza gelmesini istemiyorsanız eğer, seyahat edeceğiniz ülkenin veya ülkelerin kültürlerini gitmeden araştırmakta çok fayda var.

BESLENME

 

Yolculuğa çıkmadan önce gidecek olduğunuz ülke’de ne yenilebilir, ne içilebilir yiyebileceğiniz yemek çeşitini araştırmakta fayda var deniz mahsulü ürünleri sevmeyip asya ülkeleri gibi bi yere giderseniz eğer istemediğiniz şeyleri yemek zorunda kalırsınız. Aç kalmamanız açısından oldukça önemli bi konu bence.

SAAT FARKI

Seyahat edeceğiniz rotanın Türkiye arasındaki saat farkı ne kadar Diye mutlaka öğrenin.

TELEFON

Kullandığınız hattınızı yurt dışında’da görüşmelerinizi yapabilmek için açtırmayı unutturmayın. Sonuçta dış memlekettesiniz illaki telefon ihtiyacınız olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here