Hangi Pasaport Türü Kimlere Verilir?

0
703

Yabancı ülkelere iş, eğitim, sağlık veya turistik amaçla giriş yapacaksanız eğer pasaport sizin kimliğiniz yerine geçmektedir. Ülkemizde toplam 4 çeşit pasaport türü vardır. Ve bu her pasaportun kendisine göre ayrı şartları vardır.

Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo Pasaport )

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına, özel bir durumlerı yoksa eğer standart bordo pasaportuna ve harç ücretlerine tabi olurlar.

Umuma Mahsus Pasaport Nasıl Alınır? : İçişleri Bakanlığı olmak üzere, İçişleri Bakanlığına yetki verilmiş olan Valilikler üzerinden bu pasaportu alabilirsiniz. Bu pasaport alınırken’de herhangi bir özel şartlar talep edilmez.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) 

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, ve devlet kademesinde belli bir dereceye kadar görev almış kişilere verilen pasaport türüdür. Bu pasaportu alan kişi veya kişiler sıkı ve keskin şartlara tabidirler.

Hususi Pasaport Nasıl Alınır? Hususi pasaport türü, kamu görevlilerine ve devlet memurlarına verilmektedir. Her kamu görevlisi yada devlet memuru bu pasaporttu almaya hak kazanamıyor. Öncelik kadrodaki dereceniz bakılır. Eski TBMM üyeleri veya eski bakanlar bu pasaportu almaya direk hak kazanabilirler.

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Devlet kademesinde yer almış, yeşil pasaport veya siyah pasaport alamıyorsa eğer buna karşın yurt dışında görev amaçlı seyahat edecekse bu kişilere hizmet pasaportu verilir.

Hizmet Pasaportu Nasıl Alınır? Resmi vazife amaçlı belediye görevlilerine, yurtdışına gönderildiklerinde veya yurt dışında vazifeye alındıklarında verilir. Devlet tarafından gerekli tüm işlemleri tamamlanarak kişilere taktim edilir. Farklı bir şart veya yaş aranmaz sadece ilgili kurumun hizmet amaçlı yurt dışına göndermesi yeterlidir.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri başta olmak üzere; bakanlara, valilere ve büyükşehir belediye başkanı gibi önemli üst düzey kademelerdeki yer alan kişilere verilen bir pasaport türüdür. Rengi siyah olup, ağır şartlara tabidir tutulur.

Diplomatik Pasaport Nasıl Alınır? Doğrudan şahıs tarafından yapılacak olan başvuru sonucu alınır. Alınma aşamasında önemli koşullardan biriside “aktif görevde olma koşuludur” Millet vekili görevinde aktif olan kişiler bu pasaporta sahip olabilirler. İşinden emekli olduktan sonra diplomatik pasaportunu alamazlar. Ama diplomatik pasaporta sahip kişilerin ailkelerine yeşil pasaport alma hakkı kazanabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here