Doğu Ekspresi ile Kars Seyahati Hakkında?

0
763
doğu ekspresi

Doğu Ekspresi ile Kars Seyahati

Doğu Ekspresi ile Ankara‘dan Kars‘a seyahat etmek, son yıllarda oldukça popüler bir kış aktivitesi olmuştur. Türkiye‘nin en uzun demir yolu hatlarından birisi olan Doğu ekspres’i Ankara – Kars arası yaklaşık 24 saat süren toplamında 1933 km’cik yolu olan bir ekspres trenidir. Gençlerin kış aylarında genel olarak tercih ettiği bu beyaz yolculuk fiyatlarının da uygun olması nostaljik bir seyahat fırsatı sunuyor.

Doğu Ekspresi Güzergahı

AnkaraKars arası süren yolculukta birbirinden güzel yerler ve filmlerdeki gördüğünüz sahneler gibi birbirinden farklı manzaralara şahit olacakınız yaklaşık 24 saatte tamamlanan yolculuk süresince Ankara‘dan tren garından başlayan yolculuğun ardından Elmadağ, Kırıkkale, Kayseri, Şarkışla, Sivas, Yenikangal, Divriği, Kemah, Erzincan, Karasu, Ilıca, Palandöken, Erzurum, Hasankale, Horasan, Sarıkamış, Kars tren garında son buluyor.

Not: Bilet fiyatları ve ayrıntılı bilgi için TCDD’nin web sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri ve Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi seyahati süresince mevcut olan vagon çeşitlerine göre biletimizi seçiyoruz. Trendeki kompartman tipleri, Yataklı ve yemekhane’sinin de bulunduğu vagonlar yer almaktadır. Kısa süreli gerçekleşecek güzargah’lar için Pulman adı verilen sadece koltuklardan oluşan koltuklu vagonlarda yer almaktadır.

Pulman, vagon, 46 TL
Örtülü Kuşetli, vagonlar (Koltuklar yatak olabiliyor ( 61 TL )
İki kişilik yataklı vagonlarda /buzdolabı – masa ve lavabo mevcutdur.
Yataklı 2 kişi, kelle başı ( 96 TL )
Yataklı 1 kişi, iki kişilik odada kelle başı ( 116 TL )
Online bilet almak için TCDD’nin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Doğu Ekspresi Yemek

Doğu Ekspresi‘nde Restoran’ında bulunduğu yemekli vagonda yer almaktadır. Dörtlü masalar halinde düzenlenmiş masalarında kahvaltınızı ve yemeklerinizi burada yiyebilirsiniz. Ve aynı zamanda da alkol servisi de yapılmaktadır. Menüler deki dilediğiniz yemeği söyleyebilir eğer ki hazırlıklı geldiyseniz kendi yemeğinizi de getirip yiyebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Yatak ve Tuvalet

Doğu Ekspresi hareket aşamasına gelmeden temiz nevresim’leriniz ve yastıklarınız geliyor eşyalarınızı aldıktan sonra hemen yataklarınıza seriyorsunuz. Bu vagon’larınızda masanız musluklarından akan sıcak suyunuz olan küçük bir lavobonuz mevcuttur. Yataklı vagonlarda priz bulunurken, Pulman’larda prizin olmadığını hatırlatmakta fayda var, Vagonlardaki tuvaletleri temiz ve sürekli temizleniyor.

Şimdiden çıkacak olanlara iyi yolculuklar iyi eğlenceler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here